×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۲ اسفند - ۱۳۹۷  
true
false

مدیر ستاد اقامه نماز استان مرکزی گفت: نماز سراسر آرامش است، طلاق‌ها، گرایش به اعتیاد موادمخدر و بروز آسیب‌های اجتماعی همگی ناشی از عدم آرامش است، جوانان راه خود را گم کردند و برای داشتن آرامش و دوری از اضطراب باید بدین سمت هدایت ‌شوند.

 

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان مرکزی در گزارشی ایکنا از استان عنوان کرد : حجت‌الاسلام علی رودبارانی، مدیر ستاد اقامه نماز استان مرکزی،  ۱۰ تیرماه در کارگاه آموزشی نمازشناسی و شیوه‌های دعوت به نماز که در سالن اجتماعات اداره کل تبلیغات اسلامی استان برگزار شد، گفت: شیوه‌های دعوت به نماز در ۵ گام بیان اهمیت نماز، بررسی علل ترک نماز، ایجاد آمادگی، اصول دعوت به نماز و دعوت با ۸ شرط تعریف می‌شود.
وی با اشاره به بیان اهمیت نماز به عنوان گام اول، تصریح کرد: باید توجه کرد اهمیت موضوع در این قالب برای ما حائز اهمیت است، نمازگزار باید بداند در چه جایگاهی قرار دارد، برای پی‌بردن به اهمیت نماز اولین منبع ارجاع قرآن است، خداوند در این مصحف شریف ذکر صلاة را ۹۰ بار بیان کردند.
رودبارانی اضافه کرد: تکراز واژه نماز در قرآن نشان از اهمیت این فریضه از دید خداوند دارد، واژگان مرتبط با نماز ۹۰۰ بار بیان شده است، در قرآن ۵ بار به نماز فردی و ۱۲ بار به نماز جماعت اشاره شده است.
این مقام مسئول به تفاوت اقامه و خواندن نماز اشاره کرد و افزود: نماز خواندن کار شخصی است و اقامه علاوه بر خواندن نماز باید بتوان دیگران را به اقامه این فریضه الهی دعوت و زمینه و امکانات را نیز فراهم کرد، فردی که نماز را اقامه می‌کند اثرات آن باید در رفتار و زندگی مشخص باشد. یکی از علل فراری بودن جوانان و نوجوانان از نماز این است که اثرات را در رفتار و اعمال نمازگزاران مشاهده نمی‌کنند. از ۵۹ هزار روایت جمع‌آوری شده ۱۹ هزار روایت در خصوص نماز است.
وی با ابراز تأسف از اینکه برای خدا کم می‌گذاریم، تصریح کرد: مبلغان اگر می‌خواهند حرفشان اثر داشته باشد نماز خود را اول وقت اقامه کنند، بهترین مبلغ‌ها، دعاها، مکان و زمان‌ها، اذکار، شرایط و حالات، تسبیحات، آثار و اسرار نماز، نداها و شعارها در این فریضه الهی خلاصه می‌شود.
حجت‌الاسلام رودبارانی با طرح سؤال چرا برخی افراد نماز را اقامه نمی‌کنند؟ گفت: بررسی این آسیب علل بیرونی و درونی دارد، جهل و عدم آگاهی نسبت به احکام، آثار و اهمیت نماز، لج‌بازی، احساس ریا، تنبلی، احساس خجالت، عدم فضای مناسب، افراط، زیاده‌روی، گناه و ضعف اعتقادی از جمله علل درونی ترک نماز است.
وی اظهار کرد: نماز سراسر آرامش است، طلاق‌ها، گرایش به اعتیاد موادمخدر و بروز آسیب‌های اجتماعی همگی ناشی از عدم آرامش است، جوانان راه خود را گم کردند و برای داشتن آرامش و دوری از اضطراب باید بدین سمت هدایت شوند، اگر همه ما وظیفه خود را به درستی انجام دهیم می‌توانیم آنان را به سمت نماز و پس از آن آرامش واقعی سوق دهیم.
حجت‌الاسلام رودبارانی اضافه کرد: والدین و مربیان دقت داشته باشند الگوی کودکان هستند، گاه بروز رفتار نامناسب از سوی والدین یا مربیان باعث لجبازی نوجوانان می‌شود، عدم پاسخگویی به شبهات اعتقادی و اجابت نشدن دعاها از دیگر عوامل درونی ترک نماز است.
وی در تشریح علل بیرونی ترک نماز به مؤلفه‌هایی همچون خانواده، فضای مجازی، تهاجم فرهنگی، دوستان و فامیل و رسانه اشاره کرد و افزود: خانواده نقش الگویی، زمینه‌سازی، نظارتی و آموزشی دارد، والدین دقت کنند نظارت تا سن ۱۲سالگی مستقیم و از این سال به بعد غیر مستقیم انجام شود.
حجت‌الاسلام رودبارانی ادامه داد: گاه خانواده‌ها نقش الگویی خود را به خوبی ایفا نمی‌کنند، گاهی اصلا نماز نمی‌خوانند یا اقامه نماز تنها رفع تکلیف است، عدم رعایت آداب، خوب و عاشقانه نخواندن این فریضه الهی باعث می‌شود تا نوجوانان گرایشی بدین سمت نداشته باشند.
وی از والدین خواستار روشمند عمل کردن در حوزه دعوت به نماز شد و اضافه کرد: برای دعوت به نماز نباید دیر اقدام کرد، زمینه‌سازی جو معنوی در خانواده، فامیل و دوستان از جمله راهکارهای دعوت به نماز است. خانواده‌ها در نظر داشته باشند دوستان خوبی برای خود انتخاب و ویژگی‌های دوست خوب را برای فرزندان تشریح کنند. توضیح آثار دوست خوب و آسیب‌های دوست بد باعث می‌شود تا نوجوان برای دوست‌یابی از والدین مشورت بگیرند.
حجت‌الاسلام رودبارانی با بیان اینکه فضای مجازی ۹۸,۵ درصد فرصت و ۱.۵ درصد تهدید است، ابراز کرد: متأسفانه به دلیل عدم فرهنگ‌سازی و آموزش درست استفاده کردن از این فضا دچار مشکلاتی هستیم، دشمنان با استفاده از این فضا بنیه اعتقادی جوان و نوجوان ما را نشانه رفته است، رسانه، نشریات و .. در مورد دین و نماز بیشتر برنامه‌سازی کنند، همه ما در مقابل جوانان مسئولیم نباید ناامید شویم و به دلیل فرافکنی دشمن از فعالیت در حوزه اسلام و نماز کناره‌گیری کنیم.
وی گام سوم را ایجاد آمادگی اعتقادی و عاطفی بیان کرد و گفت: برای ایجاد آمادگی باید به موارد معرفی و توجه به نعمات الهی، رفع شبهات و پاسخ به سؤالات، بیدارسازی فطرت‌ها توجه کرد. محبت کردن در ایجاد اعتماد به نفس و زمینه‌سازی اقامه نماز کمک می‌کند.
مدیر ستاد اقامه نماز استان مرکزی در پایان، اصول دعوت به نماز را اصل زمینه‌سازی، رفق و مدارا، تدریج، تسهیل، اعتدال، تداوم، کرامت و نظارت و مراقبت برشمرد و اظهار کرد: هشت روش مؤثر در دعوت به نماز عبارتند از: الگوی مناسب بودن والدین، اکرام و احترام، به موقع شروع کردن، ایجاد تصویرسازی زیبا از دین و نماز، تشکیل حلقه‌های خانوادگی، بازی‌های نمازی، انتخاب دوستان نمازی، انس با مسجد و مکان‌های مذهبی. وضو گرفتن، گمان آخرین نماز عمر بودن، مخاطب کیست، تغییر نگاه از تکلیف به فرصت صحبت با خدا باعث می‌شود تا نمازی با حضور قلب را اقامه کنیم.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

*


false